Alternativní způsoby přípravy kávy

Rádi začínáte ráno šálkem dobré kávy, ale myslíte si, že ji získáte pouze z kávovaru? Naštěstí se mýlíte! Chutná káva se nemusí vařit pouze v automatu. Jeho hlubokou chuť a vůni můžete získat i jinými metodami. Jaké jsou tedy alternativní způsoby vaření kávy? Co k jejich použití potřebujete? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovíme dále v článku.

Jak začít s přípravou kávy?

Při vlastní přípravě kávy klademe velký důraz na způsob její přípravy. A i když je to důležité, neměla by to být jediná věc, které musíte věnovat pozornost. Existuje několik různých faktorů, které přispívají k chuti kávy, a to jsou ty, které musíte zvážit jako první, než začnete vařit svojí dokonalou kávu.

Začněte čerstvostí a kvalitou zrn. Čerstvě upražená mají mnohem lepší chuť než ta, která už jsou upražená a byly dlouho v regálu. V závislosti na původu a odrůdě mají zrna také různé chuťové profily. Stejně důležitý je stupeň mletí bobů. Mělo by být přizpůsobeno způsobu vaření. Například na espresso by měla být zrnka jemně namletá, ale na French press jsou preferovány zrna hrubší. Při přípravě dokonalé kávy je také důležitým faktorem doba vaření. Každá metoda má doporučenou dobu, kterou je třeba dodržet, aby káva nebyla příliš hořká nebo chuťově příliš „slabá“.

Nejoblíbenější alternativní způsoby vaření kávy

Chemex

Chemex je elegantní skleněná konvice na kávu, která vyniká svým minimalistickým, trychtýřovitým tvarem. Je ceněn pro svou schopnost vyvolat čistou, bohatou chuť kávy bez hořkosti nebo usazeniny. Pro přípravu kávy pomocí Chemexu nejprve umístěte do horní části konvičky speciální silný papírový filtr, opláchněte jej horkou vodou, abyste odstranili případnou papírovou chuť a také aby se nádoba zahřála. Poté přidejte mletou kávu (nejlépe v poměru cca 6 g kávy na každých 100 ml vody) a zalijte malým množstvím horké vody (nepřesahující 96 stupňů Celsia), počkejte asi 30 sekund. Vodu přidávejte postupně krouživými pohyby. Po dokončení procesu vyjměte filtr.

Dripper

Dripper je tradiční způsob vaření kávy, kdy horká voda pomalu proniká přes mletá kávová zrna umístěná ve filtru. Pro přípravu kávy v dripperu začněte tím, že do něj vložíte papírový filtr a propláchnete jej horkou vodou. Poté nasypte do filtru příslušné množství čerstvě namleté ​​kávy. Nejprve kávu zalijte malým množstvím vody, aby pokryla mletá zrna, a nechte 30 sekund působit. Poté pokračujte v nalévání kávy krouživými pohyby a snažte se nelít přímo na stěny filtru.

French press

French press je oblíbené zařízení na přípravu kávy, které se skládá z válcové nádoby (obvykle skleněné nebo kovové) a pístu s kovovým nebo plastovým sítkem. Pro vaření kávy nasypte do nádoby hrubě namletá zrna – obvykle 1 polévkovou lžíci kávy na každých 100-150 ml vody. Poté je zalijte horkou vodou, optimálně o teplotě asi 90-96 stupňů Celsia. Nechte směs asi 4 minuty, poté pomalu stiskněte píst, abyste oddělili sedliny od tekutiny. Díky tomuto procesu je káva French press bohatá na chuť a obsahuje přírodní oleje, což jí dodává jedinečný charakter.

Moka konvička

Moka konvička je levný a snadný způsob, jak si doma připravit skvělou kávu. Vynalezen ve 30. letech 20. století italským inženýrem si rychle získal oblibu díky jednoduchosti ovládání a jedinečné chuti černého nápoje. Dodnes má nejen v Itálii mnoho příznivců.

Moka konvička se skládá ze tří hlavních částí: spodní nádržka na vodu, kovový kávový filtr a horní nádržka na hotovou kávu Chcete-li v něm uvařit kávu, odšroubujte jej a nalijte vodu do spodního zásobníku až po úroveň pojistného ventilu. Poté se mletá zrna umístí do kovového filtru a snaží se je příliš nestlačit, aby vodní pára mohla volně proudit. Po instalaci kávového filtru mezi horní a spodní zásobník našroubujte víko a položte jej na sporák. Nápoj bude připraven, když se nahromadí v horní nádrži. Tip: Aby káva příliš nezhořkla, vařte ji na mírném ohni.

Aeropress

Aeropress je inovativní zařízení na vaření kávy, které si získalo oblibu díky své jednoduchosti a schopnosti rychle připravit chuťově skvělou kávu. Skládá se ze dvou válců, které do sebe zapadají a tvoří jakýsi píst. Způsobů vaření kávy v tomto zařízení je více, ale v tomto článku se zaměříme na ten nejzákladnější. Nejprve vložte papírový filtr do filtračního koše a opláchněte jej horkou vodou, abyste odstranili pachuť papíru. Poté do válce přidejte přibližně 15-18 gramů středně mleté ​​kávy. Kávu zalijte vodou o teplotě přibližně 85-95 stupňů Celsia, nepřesahující rysku vyznačenou na válci, a jemně promíchejte. Nechte kávu louhovat asi 1-2 minuty. Poté umístěte Aeropress na pevný hrnek nebo džbán a pomocí pístu pomalu protlačujte kávu přes filtr. Tiskněte rovnoměrně, dokud neuslyšíte syčení vzduchu.

Turecká káva

K přípravě turecké kávy budete potřebovat džezvu, jemně mletou kávu, vodu a volitelně cukr. Do džezvy nalijte vodu (přibližně 70-100 ml na porci), přidejte 1-2 čajové lžičky kávy a cukru podle libosti a míchejte, aby se vše spojilo. Postavte džezvu na mírný oheň a pomalu přiveďte k varu, nemíchejte, jakmile začnete zahřívat. Když začne pěnit, sejměte z ohně, počkejte několik sekund a opakujte tento krok ještě dvakrát. Po třetím uvaření kávu jemně nalijte do šálku, přičemž pěnu udržujte nahoře.

Dovednosti

Zveřejněno

26. 7. 2024